معرفی معرفی

معرّفی دانشگاه خوارزمی

نخستین موسّسه تربیت معلّم كشور برای مدارس ابتدایی تحت عنوان «دارالمعلّمین مركزی» در سال 1298 شمسی تاسیس و محل این مؤسّسه در تهران، ساختمان وزارت فرهنگ واقع در تخت زمرّد بود. پس از تاسیس وزارت علوم و آموزش عالی در سال 1346 سازمان یاد شده تحت عنوان دانشسرای­ عالی زیر نظر وزارت قرار گرفت. در سال 1353 با تصویب شورای گسترش آموزش عالی، نام دانشسرای­ عالی به دانشگاه تربیت معلّم تغییر یافت و ادارة آن به صورت هیأت امنایی درآمد. با تاسیس دانشگاه، توسعه برنامه تربیت دبیر در سطح كشور جزء اهداف آن قرار گرفت و دانشسراهای عالی در شهر های زاهدان، سنندج و یزد تاسیس گردید.در سالهای 1366 و 1368شعبه های این دانشگاه در شهرهای سبزوار و تبریز تاسیس شدند و مدرسه­های علوم اراك و كاشان تحت پوشش دانشگاه تربیت معلّم قرار گرفتند و در سال 1369 با تصویب شورای گسترش آموزش عالی تمام واحدهای ­ دانشگاه از آن منفك و مستقل شدند. با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي در تاريخ 11/11/90 دانشگاه تربيت معلّم به دانشگاه خوارزمي تغيير نام يافت. در حال حاضر اين دانشگاه داراي 5 معاونت، 14 دانشكده (دانشکده علوم جغرافیایی، دانشکده فنی - مهندسی،دانشکده علوم پایه، دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی ،دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشکده تربیّت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده شیمی ،دانشکده علوم زیستی، دانشکده علوم فیزیک، دانشکده علوم زمین، دانشکده مدیرّیت و حسابداری، دانشکده علوم مالی ،دانشکده اقتصاد)، 4 موسّسه تحقيقاتي (مؤسّسه تحقیقات ریاضی دکتر مصاحب تأسیس ۱۳۴۵ توّسط دکتر غلامحسین مصاحب ، مؤسّسه تحقیقات تربیّتی ، موسّسه زبان‌های خارجی، مؤسسه پژوهشی زبان و ادبیات فارسی بهار) ، 4 پژوهشكده(پژوهشکده پلاسما،پژوهشکده علوم کاربردی،پژوهشکده علوم حرکتی،پژوهشکده فلسفه و حقوق تطبیقی) ، 2 قطب علمي مي باشد.

ساختمان مركزي دانشگاه در تهران واقع در خيابان شهيد مفتّح مي باشد. مساحت زمين آن حدود 2 هكتار است و ساختمان آن بر اساس طرح مهندسي ماركف روسي تبار (ساختمان کتابخانه مرکزي کنوني) ساخته شده است. با افزايش رشته هاي تحصيلي و گسترش فعاليّت هاي آموزشي، تحقيقاتي و پشتيباني زميني به مساحت تقريبي 227 هكتار در منطقه پرديس كرج به دانشگاه واگذار گردید و عملیات احداث ساختمان از سال1355 آغاز شد.

به منظور توسعه فعالیّت های آموزشی و پژوهشی و جذب دانشجو در مقاطع تحصيلات تکميلی، هيات امنا در سال 91 با ايجاد پرديس بین الملل دانشگاه در تهران موافقت نمود.

در سال 1393 دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی برابر مصوبه شورای گسترش آموزش عالی به منظور فراهم آوردن زمینه های لازم در گسترش و توانمندسازی همه جانبه در حوزه های علوم انسانی به اولین و با سابقه ترین موسسه آموزش عالی کشور (دانشگاه خوارزمی) ملحق گردید.

 

مرکز آموزشهای آزاد و مجازی دانشگاه خوارزمی

توسعه آموزش عالی شرط اصلی برای توسعه اجتماعی و اقتصادی و تحول اجتماعی در جامعه است و پرورش نیروی انسانی کارآمد برای پژوهش ، نوآوری ، رشد و توسعه در بخش های مختلف اقتصادی از اهداف راه اندازی دوره های تخصصی وکاربردی می باشد.

دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی تولیدکنندگان دانش می باشند اما این دانش فقط یک پتانسیل برای نوآوری است و نه بیشتر. تنها فعالیت های کارآفرینانه مبتنی بر دانش می تواند این پتانسیل را به واقعیت تبدیل کند. با افزایش تولید دانش، به نظر می رسد که شکاف بین آن چه شناخته شده در دانش (شایستگی های مورد نیاز دانشگاه) و آنچه انجام شده در سیستم های اقتصادی (شایستگی های مورد نیاز بازارکار) افزایش می یابد. این شکاف دانش - عمل نامیده می شود بنابراین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید تلاش کنند این شکاف کمتر شود.  این اتفاق حادث نمی شود مگر با آموزش های تخصصی و کاربردی و به روز در دانشگاه ها.

عصر حاضر شاهد تحولات عظیمی در نظام های دانشگاهی به منظور همسویی هرچه بیشتر آنها با فرآیند توسعه اقتصادی بومی، منطقه ای و بین المللی است. لذا رویکردحاکم برفعالیت های آموزشی و پژوهشی، رویکردی نیازگرا در تعامل با سازمان های پیرامونی دانشگاه محسوب می شود. این تعامل و کنش متقابل محیط های دانشگاهی با بنگاه های اقتصادی و سازمان های بیرونی، چنانچه سازمان یافته و با سازوکارهای اثربخش همراه باشد موجب اشتغال زایی ، بهره وری بیشتر از منابع انسانی و غیرانسانی و رفاه خواهد شد.

مرکز آموزشهای آزاد و مجازی دانشگاه خوارزمی با تکیه برسابقه درخشان و قدمت دانشگاه خوارزمی، دانشگاه علوم اقتصادی سابق با قدمتی تاریخی از سال 1315 بعنوان مرکز آموزش وزارت دارایی ، بهره گیری از حضور اساتید و کادر مجرب و پویا متولی برگزاری دوره های آموزشی با سه رویکرد دوره های رسمی- دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد مجازی (الکترونیکی)، دوره های ترکیبی-دانشگاهی و همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدت کاربردی و تخصصی ویژه نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی است.

 

اهداف:

 1. کمک به ارتقای سطح دانش و فرهنگ در جامعه
 2. ایجادزمینه مناسب برای افزایش دسترسی به آموزش های عالی با سیستم آموزش الکترونیکی (مجازی)
 3. گسترش و توسعه آموزش های عالی کاربردی و تخصصی در رشته های مورد نیاز جامعه
 4. ارایه آموزش های کاربردی و مداوم برای دانش آموختگان دانشگاه ها، مدیران و کارشناسان ادارات و سازمان ها دولتی و غیر ذولتی
 5. تحول در آموزش های سنتی و گرایش به سمت آموزش های نو با بکارگیری فناوری های نوین در آموزش

 

وظایف مرکز آموزش های آزاد و مجازی :

 1. برنامه ریزی و برگزاری دوره های آموزشي کوتاه مدت حضوري و یا مجازی تخصصي براي اساتید، مديران، كارشناسان و کارکنان سازمانهاي دولتي و غير دولتي براساس بررسی های نیازسنجی و به منظور ارتقا مهارت ها و دانش حرفه ای
 2. ارائه کارگاه ها، سمینارهای تخصصی ویژه و متناسب با نيازهاي جامعه
 3. برگزاری دوره های رسمی دانشگاهی (کارشناسی ارشد) به صورت مجازی مطابق مقررات وزارت علوم تحقیقات و فناوری
 4. انعقاد تفاهم نامه و قراردادهاي همكاري با ادارات و سازمان ها و موسسات برای توانمند سازی نیروی انسانی

 

مزّیتهای دورهای آموزشی دانشگاه خوارزمی:

 • بهره گیری از دانش و تجارب متبحّرترین و مجّرب ترین اساتید و اعضاء هیئت علمی
 • بهره مندی از تجارب آموزشی و پژوهشی قدیمی ترین دانشگاه
 • اعطاء گواهی پایان دوره از طرف معاونت آموزشی و مدیریت مرکز آموزشهای آزاد و مجازی دانشگاه خوارزمی
 • استفاده از کتابخانه کامل و غنی دانشگاه خوارزمی
 • بهره گیری از فضای کاملا" آموزشی و منطبق با استانداردهای بین المللی در دانشگاه خوارزمی
 • بهره مندی از تکنولوژیهای نوین آموزشی
 • بکارگیری انحصاری سامانه آموزشی مجازی (LMS)، کلاس مجازی و تخصیص نام کاربری و رمز ورود به کلیّه دانشپذیران دانشگاه خوارزمی به طور رایگان با توّجه به رویکردهای نوین آموزشی در راستای به روز رسانی و هم سطح سازی توان و دانش تخصصّی دانشپذیران با دانشگاههای مطرح دنیا
 • امکان برگزاری دوره های مشترک با دانشگاههای مطرح کشور آلمان
 • استفاده از فضای آموزشی در مرکز تهران با قابلیت دسترسی از طریق مترو و پردیس کرج
 • استفاده از پتانسیل دفاتر اجرایی در مراکز استانها
 • استفاده از سامانه ویدیو کنفرانس جهت کلاسهای آموزشی

پتانسیلهای  موجود:

با توّجه به سابقه عملکرد این مرکز در صورت برقراری ارتباط موّثر امکان ادامه همکاری با تمامی شرکتها ، سازمانها ، نهادها ، ارگانها و موسسّات دولتی و خصوصی وجود دارد.